W fizyce cząstek pomiar położenia i prędkości cząstki musi być wykonany za pomocą innej cząstki, która musi zderzyć się z cząstką mierzoną i wrócić do urządzenia pomiarowego. W ujęciu matematycznym zasada Heisenberga oznacza niekomutatywność mnożenia prędkości i masy.
W prawie obowiązuje niepisane założenie, że proces sądowy (pomiar) pozostaje bez wpływu na treść wyroku (wynik pomiaru). Wynik procesu jest rzekomo zawsze taki sam i ujawnia tylko coś, co rzekomo obiektywnie mogłoby być ujawnione nawet poza
procesem (bez procesu- pomiaru).
Jest to fikcja. W praktyce jest dokładnie odwrotnie: tylko w procesie i tylko raz zbiera się dowody. Na fikcji tej opiera się przepis, zgodnie z którym strona przegrywająca sprawę ponosi koszty procesu: nawet, gdy nie mogła przewidzieć wyniku procesu lub nawet gdy całkiem zasadnie zakładała, że ma podstawy wygrać, lecz zmieniły się po drodze poglądy sądów. Interesujące jest właśnie to, że koszty także błędnych orzeczeń ponosi w ostateczności strona przegrywająca sprawę. W UK Supreme Court orzekł całkiem na odwrót: że zmiana stanowiska sądów w określonej kwestii, nie może mieć ujemnych skutków dla stron, które działały w zaufaniu do wcześniejszych orzeczeń i innego stanowiska. Equity+ Logic
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor