W Olsztynie pada śnieg. Piękne, duże płatki, które zapełniają całą widzialną przestrzeń. Gdy w dzieciństwie widziałem w wiadomościach TV, krótkie zdjęcia ze Świąt w Australii, cieszyłem się, że mnie tam nie ma – ponieważ tam w Święta nie ma śniegu, lecz ludzie leżą w słońcu na plażach i kąpią się morzu.
Nie umiałem wyobrazić sobie Świąt bez zimy. Najpiękniejsze opisy zimy zapamiętałem z książki „Popioły” (Stefan Żeromski). Rafał Olbromski w największą śnieżycę wyruszył do swej ukochanej. Żeromski przekonał mnie, że to najlepsze połączenie wrażeń: iść przez śnieżny, leśny krajobraz do ukochanej. Chyba nie ma Polaka, który nie uwielbia końcowej sceny z filmu „Potop”.
Opisy zimy zapamiętałem też z książek „Inny Świat” (G. H. Grudziński) oraz „Zapiski z domu umarłych” (F. Dostojewski). Z młodszych lat pamiętam wspaniałe przygody w zimowym krajobrazie z książek: „Ostatni Mohikanin” (J. F. Cooper) oraz „Włóczęgi Północy” (O. Curwood). Nie wiem, czyją zasługą jest to, że w moich czasach wśród obowiązkowych lektur w szkole podstawowej znajdowały się książki ze śnieżnym krajobrazem jak: „Zew krwi” oraz „Biały Kieł” (obie napisał J. London) oraz „Odarpi syn Egigwy” i lektura, po której marzyłem, aby zamieszkać na Grenlandii: „Anaruk chłopiec z Grenlandii” (Cz. Centkiewicz).
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor