Córka przysłała mi do przeczytania esej. Ja w trakcie studiów nie napisałem żadnego. Podobno pisanie esejów wyrabia wiele kompetencji. Moim skromnym zdaniem ZASÓB kultury prawniczej jest jednak niebywale wyższy (niż 25 lat temu), jeśli wziąć pod uwagę TYLKO LICZBĘ rozpraw doktorskich, które ukazują się w Polsce, a tym bardziej – JAKOŚĆ tych rozpraw. Zaglądam czasem do publikacji wydawniczych i jestem pod wrażeniem tego, ile jest bardzo dobrych i rewelacyjnych publikacji (sądząc tylko po tym, ile można w nich znaleźć użytecznej i jasno wyłożonej wiedzy). To wielka zaleta, jeśli publikację prawną da się czytać z zainteresowaniem.
Myślę, że trudno dziś znaleźć publikację, która nie spełnia tego kryterium. A przecież o prawie nie da się pisać tak porywająco jak P. Jasienica o historii. „Polska Piastów”, „Polska Jagiellonów” i „Rzeczpospolita Obojga Narodów” biją na głowę H. Sienkiewicza. Z tego, co czytałem, chyba tylko P. Johnson wywołał we mnie tyle samo emocji, gdy czytałem jego: „Historia świata”, „Historia Żydów” i „Historia Anglików” (to było 30 lat temu).
Pierwsze zdanie „Historii świata” było tak inne, że pamiętam je cały czas i nie poszedłem już spać przez dwie noce, dopóki nie skończyłem czytać. Nie wiem, czy dziś też bym tak to ocenił. Nie MA NA TO CZASU!!
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor