Chciałbym wyrazić swój podziw dla Inżynierów, którzy zaprojektowali i wdrożyli plan obsługi metra w Londynie. Chciałbym tak zrobić ze względu na trzy pragmatyczne idee:
Po pierwsze, chodzi mi to to, aby nigdy nie komplikować obsługi systemu, który ma służyć ludziom.
Po drugie, chodzi mi o to, aby w prosty sposób zorganizować obsługę systemu, który ma służyć ludziom, a który jest skomplikowany lub na pozór skomplikowany.
Po trzecie, chodzi mi o to, aby korzystanie z systemu skomplikowanego lub prostego, było tak zorganizowane, aby było przyjemne.
Systemem, który mam na myśli, jest Litigation. Za wzór i przykład do naśladowania stawiam London Tube.
Urodziłem się niedaleko słynnego dworca w K. Dworzec ten miał tylko 4 perony. Pierwszy, drugi, trzeci i siódmy. Nie było peronu 4, 5,6. Nie wiadomo, co się z nimi stało. Cały dworzec w K. był objęty zakazem fotografowania. Domyślałem się, że wynikało to stąd, iż dworzec w K. był obiektem o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa bloku wschodniego oraz znajdował się na liście celów jądrowych bloku zachodniego. Dziwiło mnie to, że rozwalający się most w K. , po którym bałem się chodzić, był tak poważnym zagrożeniem dla zachodu, że postanowili tam zniszczyć go głowicą jądrową.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor