Pan Premier L. Miller powiedział, że mężczyznę poznaje się nie po tym jak zaczyna, lecz jak kończy. Pełnomocnika rozpoznaje się po tym, jaki jest koniec procesów. Jednak tylko pozornie coś to wyjaśnia, bo w każdym procesie są dwie strony, więc wygranych spraw jest dokładnie tyle ile przegranych.
Czy nie jest tak, że:
(a) wynik procesu, jest taki, jak było wiadomo od początku
(b) dobry pełnomocnik to taki, który umie znaleźć się na dobrym początku.
Ostatnie zdanie dzieła filozoficznego itd. może rzucać najwięcej światła na wszystko, co zostało powiedziane w treści dzieła. Wiadomo, że OSTATNIE zdanie „Ferdydurke” brzmi: „Koniec i bomba, a kto czytał ten tromba.” Podobny jest sens PRZEDOSTATNIEGO zdania „Traktatu..” L. Wittgensteina: „Tezy moje wnoszą jasność przez to, że kto mnie ROZUMIE, odrzuci je w końcu JAKO NIEDORZECZNE”. Najwięcej mówi OSTATNIE zdanie Traktatu, które jest streszczeniem wszystkiego, co usiłuje wyrazić autor w całym Traktacie: „O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć”. Jak wiadomo S. I. Witkiewicz sparodiował nieudolnie Wittgensteina mówiąc: „O czym nie można milczeć, o tym trzeba mówić”. Tak samo przeformułował tę myśl J. Korab-Karpowicz w dziele „Traktat polityczno-filozoficzny” napisanym niejako w całości przeciw Wittgensteinowi.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor