Z książką T. Kotarbińskiego „Traktat o dobrej robocie” zetknąłem się w primary school: poznałem słowo „prakseologia” – nauka o SKUTECZNYM DZIAŁANIU. Książka ma ponad 600 stron i jest przegadana w sposób typowy dla filozofa. Gdyby książka ta była napisana przez Y. Tsunetomo, miałaby nie więcej niż 40 stron, byłaby dosadna, pełna przykładów i zabawna. Pomimo tych wad książka ta jest znakomita: określa co to jest BŁĄD PRAKTYCZNY tj. ruch, który oddala nas od celu zamiast do niego przybliżać. Wnioski końcowe T. Kotarbiński pisze już w stylu samuraja Y. Tsunetomo:
„BŁĄD PRAKTYCZNY to ruch przeciwcelowy. Kto np. prześlepił (przeoczył) termin prekluzyjny składania odwołań od zapadłego wyroku, ten traci prawo do protestowania i musi płacić sumę w wyroku wskazaną. Trudno więc nie uznawać zapomnień, przegapień za błędy praktyczne, skoro się za nie ponosi nieraz dotkliwe konsekwencje”.
„… PIĘĆ jest chyba głównych ŹRÓDEŁ błędów praktycznych:
(A) opieszałość,
(B) niedobór siły,
(C) brak wprawy,
(D) automatyzm ruchów złożonych,
(F) wadliwe rozeznanie.
I PIĘĆ jest głównych KIERUNKÓW STARAŃ o unikanie błędów praktycznych:
(A) nie szczędzić wysiłku,
(B) dbać o utrzymanie siły,
(C) ćwiczyć się,
(D) bardziej uważać,
(E) zdobywać wiedzę coraz doskonalszą.”
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor