W języku japońskim myśli biegną na wspak: tyłem do przodu. Jest jeszcze jedna cecha japońskiego: niezwykle dużo partykuł, które pełnią między innym taką funkcję jak w języku polskim: przypadki, przyimki i spójniki (i jeszcze inne ). W języku polskim partykuła ma śladową obecność. W języku japońskim praktycznie PO każdym rzeczowniku (a NIE PRZED NIM) jest partykuła, która określa w jakiej relacji do siebie pozostają sąsiadujące ze sobą słowa i jakie znaczenie tworzą. A zatem, znaczenie wypowiedzi powstaje z PARTYKUŁ, czyli słów, które SAME NIC NIE ZNACZĄ. Znaczenie powstaje jakby z PUSTKI PARYTUŁ między rzeczownikami i czasownikami.
W języku polskim nie ma prawie w ogóle TAKIEJ pustej przestrzeni. W japońskim jest jakby DUŻO WOLNEJ PRZESTRZENI W MYŚLACH. W tym sensie japoński ma bardziej niż języki europejskie cechy NASZEGO KOSMOSU, w którym średnia gęstość atomów na jeden metr sześcienny przestrzeni jest mniejsza niż średnia gęstość atomów w wytworzonej sztucznie PRÓŻNI. Genialni Żydzi mają podobną ideę: w rozumieniu liter równie ważne znaczenie co czarne litery ma biała pustka między nimi.
Z ciekawostek: w 631 p.n.e. rozegrała się wielka bitwa pomiędzy królem Babilonu Nabuchodonozorem a egipskim faraonem Neko. Słowo „NEKO” znaczy po japońsku „Kot”.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor