Przez wiele lat moją pasją są książki. Gdybym nie był prawnikiem, mógłbym być księgarzem. Jest jeszcze kino i teatr. Po latach widać, które książki i którzy pisarze nie przestają fascynować. Wymienię tylko niektórych. Nie ma tu nic oryginalnego: głównie szkolne lektury.
Drugim pisarzem, którego odkryłem po Conradzie – chronologicznie – był Dostojewski. Trzecim G. Herling Grudziński. Powinien otrzymać Nobla. Czwartym Franz Kafka. Piątym Orwell i Dickens. Wyspianski – „Noc listopadowa”. Potem Hłasko. Potem Màrquez. Potem Cortazar. Myśliwski – „Traktat o łuskaniu fasoli”. Tomasz Mann. Siegfried Lenz: „Słodkie Sulejki”. Bułhakow „Mistrz i Malgorzata”. Christa Wolf -„Cassandra und andäre Erzehlungen”. Stefan Zweig- „Nackt unter Wölfen“. I.B. Singer. Janusz Głowacki. J. Czapski. J. Pilch. S. Lem. Witkowski. Tsunetomo „Hagakure”. Kenkō „Zapiski dla Zabicia Czasu”. Shakespeare. F. Pessoa. Martin Buber „Opowieści Chasydów”. Wielu innych. Na szczycie nadal: J. Ch. Andresen „Królowa Śniegu” i „Krzesiwo” oraz Gombrowicz: „Dzienniki”, „Kosmos” i „Ślub”. Ślub jest najwyżej. Przeczytałem wszystkie książki Gombrowicza i obejrzałem wiele w teatrze. „Ślub” w Jaraczu w Łodzi. „Kosmos” 2 razy. Raz z Zapasiewiczem. Kto nie widział Gombrowicza w teatrze, nie wie, kim jest Gombrowicz.
W związku z zakazami działalności gospodarczej wprowadzonymi z powodu Covid-19 powstają dwa zasadnicze pytania: 1. Czy przepisy stosownych rozporządzeń – w zakresie ustanawiającym zakazy działalności gospodarczej – zostały wydane w granicach upoważnienia ustawowego udzielonego w Ustawie o Zwalczaniu Chorób Zakaźnych. Odpowiedź na to pytanie jest …
Zakazy działalności z powodu CovidNa studiach prawniczych omawialiśmy znakomitą książkę Maxa Schelera pt. „Problemy socjologii wiedzy”. Autor próbował w niej między innymi ustalić, dlaczego w starożytnej Grecji nie doszło do rewolucji przemysłowej, mimo że poziom wiedzy matematycznej i inżynierskiej był już wówczas wystarczający do tego, aby zbudować maszyny parowe …
Time Travel with Max SchelerMiałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Jubileuszu Pracy Prof. Andrzeja Kidyby i nawet spotkał mnie zaszczyt popełnienia skromnego artykułu do Księgi Pamiątkowej. Wspaniała mowa laudacyjna Prof. Wojciecha Katnera Znakomity Alfabet Prof. Kidyby Rewelacyjna wypowiedź Red. Słowika z DGP Obu szanownych Panów Katnera i Kidybę poznałem 20 …
Great Honor